Wyposażenie łazienki
Architektura lazienki i wyposazenie

Pielegnacja podbudowy betonowej

Posted in Uncategorized  by admin
September 25th, 2018

Pielęgnacja podbudowy betonowej może być przeprowadzona w dwojaki sposób: przez utrzymywanie podbudowy w stanie wilgotnym lub przez zaimpregnowanie jej nieprzepuszczalną powłoką. Obydwa sposoby mają na celu chronienie betonu przed utratą wody (przed parowaniem). Wytrzymałość betonu w dużym stopniu zależy od starannego chronienia betonu przed utratą wody. Brak dostatecznej ilości wilgoci powoduje z jednej strony skurcz betonu, z drugiej – uniemożliwia normalny prze- bieg procesów chemicznych w czasie twardnienia betonu. Przy pierwszym sposobie pielęgnacji po 10 godzinach od momentu zakończenia zagęszczania betonu należy go przykryć warstwą piasku, grubości 3-7-5 cm; piasek należy polewać wodą w ciągu 10-14 dni tak, żeby był stale wilgotny. Polewanie wodą jest dosyć kłopotliwe, jeśli wodę trzeba dowozić cysternami. Dlatego- coraz częściej do pielęgnacji podbudowy betonowej stosuje się drugi sposób, to jest powlekanie jej cienką warstwą bitumu. Mniej więcej po 8 godzinach od chwili ukończenia podbudowę betonową skrapia się smołą upłynnioną lub asfaltem upłynnionym w ilości około 0,8 kgm. Ostatnio stosuje się również przykrywanie polietylenem. Po 10-7-14 dniach od zakończenia betonowania można przystąpić do układania bitumicznej warstwy jezdnej na podbudowie betonowej.
PODBUDOWY Z CHUDEGO BETONU a) Uwagi wstępne Niewątpliwie, najpoważniejszą wadą podbudów z betonu cementowego jest ich wrażliwość na działanie temperatur i ruchy z tym związane, Aby zapobiec nieprzewidzianym pęknięciom podbudowy i warstwy jezdnej, trzeba płytom betonowym nadawać odpowiednie długości, a warstwom jezdnym odpowiednie (dość duże) grubości. W poszukiwaniu rozwiązania tych trudności, wzorując się na stabilizacji gruntów cementem, rozpoczęto próby wykonywania podbudów z chudego betonu. Okazało się, że tego rodzaju podbudowy można wykonywać bez szczelin, można uprościć ich technologię, a w czasie eksploatacji nie pękają one ani pod ruchem, ani na skutek oddziaływań termicznych. Podbudowy z chudego betonu znalazły szerokie zastosowanie w Wielkiej Brytanii, nawet przy budowie nowoczesnych autostrad. Podbudowy z chudego betonu uważa się za podbudowy półsztywne, o cechach pośrednich pomiędzy podbudowami podatnymi a podbudowami sztywnymi. Mają one zalety podbudów z betonu cementowego, gdyż dobrze rozkładają naprężenia na podłoże, są nieprzepuszczalne dla wody i niedostępne dla przenikania cząstek drobnych z podłoża w głąb podbudowy. Mają one jednocześnie zalety podbudowy podatnej, gdyż wykazują pewną przydatność pod obciążeniami (pod dużymi obciążeniami pękają włoskowato, nie załamując się) i można je wykonywać bez szczelin. [przypisy: medycyna paliatywna czasopismo, sandoz produkty, odbudowa zęba cena ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: medycyna paliatywna czasopismo odbudowa zęba cena sandoz produkty