Wyposażenie łazienki
Architektura lazienki i wyposazenie

SUROWCE DO PRODUKCJI CEGŁY I DACHÓWKI

Posted in Uncategorized  by admin
September 23rd, 2018

Podstawowym surowcem do produkcji cegły i dachówki jest glina. Piasek stosuje się w znacznych ilościach jako środek schudzający. Prócz piasku używane są jako materiał schudzający: szamot (rozdrobniony złom wyrobów ceramicznych), odpady paleniskowe (popiół, żużel) i rozdrobniony tłuczeń oraz krótkopłomienne rodzaje paliwa, głównie paliwa żużlujące i pyły dymnicowe. Poza tym przy produkcji cegły mogą być dodawane do masy różne palne odpady przemysłowe, jak np. trociny lub odpady otrzymywane podczas hydrolizy drewna.
GLINY W normie OST 5539 podano dla gliny następującą definicję: Surowcem glinianym używanym w przemyśle ceramicznym są drobne skały okruchowe o różnym składzie chemiczno-mineralogicznym, spotykane w przyrodzie w stanie luźnym, zbitym lub o konsystencji zbliżonej do konsystencji pasty; tracą one przy wypalaniu do odpowiedniej temperatury wodę związaną chemicznie, a przy dalszym podnoszeniu temperatury osiągają wytrzymałość charakterystyczną dla kamienia. Glina stanowi mieszaninę drobnych cząsteczek skał okruchowych o różnorodnym składzie chemicznym i mineralogicznym, O wymiarach cząsteczek od ułamków mikrona do 2 mm. Główną cechą charakterystyczną gliny jest jej plastyczność, która przejawia się przy określonym stopniu nawilżenia. Po wysuszeniu plastyczna masa gliniana zachowuje trwale swój kształt, a po wypaleniu ma wygląd i twardość kamienia.
POCHODZENIE GLIN Gliny utworzyły się w wyniku całkowitego lub częściowego rozpadu skaleni oraz innych skał pierwotnych, przewaznie magmowych i metamorficznych (granit, porfir; gnejs, pegmatyt i inne), pod wpływem działania czynników atmosferycznych (H20 i CO2). W wyniku różnorodnie przebiegających reakcji następuje przemiana szpatów polnych oraz innych skał w kaolinit (kaolinizacja), montmorylonit, haloizyt, alofan i inne minerały wtórne wchodzące w skład różnych glin używanych do wyrobu cegły. [podobne: zdjecie zeba, test adhd, skierowanie na leczenie odwykowe ]

Tags: , ,

Komantarze do artykulu sa obecnie zamkniete, popros administratora strony o ich otwarcie jesli chcesz wziasc udzial w dyskusji pod artykulem. Kontakt do administracji w zakladce kontakt.(Mozliwe jest rowniez przeslanie propozycji tematow ktore mozemy uwzglednic w nastepnych naszych artykulach, bedziemy wdzieczni za wasze cenne sugestie i postaramy sie je wykorzystac przy kolejnych wpisach.)

Powiązane tematy z artykułem: skierowanie na leczenie odwykowe test adhd zdjecie zeba